95 gadi kopš augstākās mežizglītības pastāvēšanas Latvijā

Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Meža fakultātei (MF) šis gads iezīmējies košos toņos – 17. oktobrī atzīmētas trīs meža nozarei nozīmīgas jubilejas. Jau aizritējuši apaļi 95 gadi kopš augstākās mežizglītības pastāvēšanas Latvijā, 75 gadus atzīmēja LLU MF, savukārt 10 gadus darbojas SIA “Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts” (SIA “MeKA”).

Jelgavas pils Aulā svinīgajā sēdē tikās vairāki simti mācībspēki, studenti, absolventi, meža nozarē strādājošie speciālisti un viesi. Pasākumu atklāja MF dekāns Dagnis Dubrovskis, kurš vada fakultāti no 2003. gada. Viņš informēja klātesošos par aktualitātēm MF pēdējo piecu darbības gadu laikā, kas nodrošinājušas tās konkurētspēju starptautiskā un globālā mērogā.

“MF ir viena no aktīvākajām fakultātēm universitātē ar savu neatlaidību un vēlmi sadarboties starptautiskā līmenī. Ik gadu pieredzes apmaiņas nolūkos Latviju pamet vairāki desmiti MF studenti, kuru mērķis ir apgūt zināšanas citās sadarbību valstu Meža fakultātēs. Arī pie mums viesojas apmaiņas studenti gan no Lietuvas, Somijas, gan Vācijas, Čehijas un Grieķijas. Turpretim MF ir cieša saikne ar uzņēmumiem, kas veicina zinātnes attīstību un nodrošina kvalitatīvas prakšu vietas mūsu studentiem. Katru trešdienu meža nozares speciālisti vada vieslekcijas, atklājot aktuālāko informāciju un nianses, kuras būtu jāpārzina jebkuram meža nozarē strādājošajam. Savukārt sadarbība zinātnes jomā ļāvusi izveidot mūsdienīgas laboratorijas, kur fakultātes materiālās bāzes uzlabošanai investēti ap 1,5 miljoni eiro. Paldies fakultātes profesoriem, sadarbības partneriem un cilvēkiem, kuri ieguldījuši laiku un enerģiju nozīmīgajā darbā!”

Turpretim Latvijas Republikas zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, kurš tā laika Mežsaimniecības fakultāti absolvējis 1976. gadā, dalījās ar studiju gadu stāstiem, atsaucot atmiņā pēdējā kursā piedzīvoto, kad izšķirošs bija mācībspēka lēmums – ļaut Dūklava kungam pabeigt “mežus” vai nē: “Meži ir kopti un saudzēti jau no seniem laikiem. Arī mūsdienās meža nozare ir tā, kas glābusi Latvijas tautsaimniecību grūtos brīžos. Diplomu es ieguvu, un jūtos par to pagodināts!”

Pasākuma gaitā izskanēja neskaitāmi paldies un laba vēlējumi gan fakultātei, gan tās darbiniekiem. Akciju sabiedrības “Latvijas Valsts meži” valdes loceklis Edvīns Zakovics MF salīdzina ar čiekuru, kas, pavēris zvīņas, sniedz videi jaunas, nobriedušas sēkliņas, dodot spēku meža nozerei no jauna plaukt un zelt.

“MF viemēr spējusi turēt kopā savējos, sākot ar tiem, kurus pazīstu, un beidzot ar tām sirmajām galvām, kuras devušas neaizstājamu pieredzi ceļā uz izaugsmi. Pamati un mīlestība uz darbu ielikti kārtīgi!” tā E. Zakovics.

Tostarp fakultātes devumu darba dzīvē atzīmē arī Valsts meža dienesta ģenerāldirektors Andis Krēsliņš: “Mežs Latvijā bija, ir un būs ļoti liela bagātība, tādēļ tā kopēji un apsaimniekotāji vienmēr ir bijuši un būs nepieciešami valsts tautsaimniecībai.”

LLU studentu biedrības “Šalkone” senjors Leonīds Beluško fakultātei vēlēja attīstību un gaišu nākotni turpmākajā darbā, dekānam dāvājot pašizveidotu galda lampu kā piemiņas zīmi no biedrības locekļiem.

Tūlīt pēc svinīgā koncerta fakultātes studenti, absolventi un pārējie viesi tika aicināti apmeklēt Meža fakultātes un Kokasptrādes katedras mājīgās telpas, kur neformālā gaisotnē turpinājās atkalredzēšanās svētki.

  1. oktobrī jau no plkst. 12 MF notika jubilejai veltīta konference, kurā D. Dubrovskis stātīja par fakultāti – tās darbību šodien un iecerēm nākotnē. Viesi tika aicināti apmeklēt LLU MF un SIA “MeKA” atklātās lekcijas katedrās un apskatīt jaunizveidotās laboratorijas. Savukārt fakultātes pagalmā tika svinīgi atklāta Jelgavas pašvaldības dāvinātā keramikas čiekura skulptūra, kur ar savu klātbūtni fakultāti pagodināja arī skulptūras autore, keramiķe Ilze Emse-Grīnberga.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *